Historie klubu 442


 

Leteckomodelářský klub Týnec nad Sázavou byl založen na podzim roku 1957.

 Prvními funkcionáři asi patnáctičlenného klubu byli Ing. Adolf  Brandejs – předseda  a Luděk Rohlíček. Blízkost nesvačilského letiště lákala svým provozem mnoho leteckých fandů a zároveň  umožňovala pořádat  tehdy velmi navštěvované  soutěže volných modelů A2.

 Po dlouhou řadu let nebyly výjimkou  soutěže s účastí více než 200 modelářů.

Klub vlastnil malou modelářskou dílnu v místech přechodu u dnešního autobusového nádraží. Stavba byla počátkem 60. let zbourána a klub dostal jako náhradu místnost nad vchodem do restaurace V hotelu. To však bylo jen na krátkou dobu, kdy se začal tento objekt přestavovat na byty a od té doby je klub bez vlastní klubovny.

V roce 1962,  se v klubu objevily  první rádiem řízené modely větroňů.

Mezi první průkopníky radiem řízených modelů v našem klubu byli Luděk Rohlíček a Vratislav Žitný.

Původně volně létající modely byly opatřeny jednokanálovým RC vybavením vlastní výroby. Těžké, ale krásné začátky byly přes časté havárie vykoupeny tehdy nepopsatelným zážitkem z ovládání modelu na dálku. 

Časté diskuse o tranzistorech, laděných obvodech a zkoušení dosahu patřily k neodmyslitelným náplním nedělních odpolední, kdy se modeláři pravidelně scházeli v Týnci u školy na místě zvaném  „ Skalka „ .

Klub v druhé polovině 60. let pravidelně pořádal letní soustředění na Nové Živohošti, kde celou řadu radiem řízených modelů obdivovala přeplněná pláž.

Každoročně na podzim byla pořádána soutěž radiem řízených svahových modelů.

Klub patřil mezi několik prvních organizátorů RC soutěží v republice. Mezi prvními účastníky byli později známí modeláři pánové Jan Heyer a Miroslav Musil.

Toto období bylo velmi úspěšné i pro volně létající modely kategorie A1 a F1A, které v klubu mělo široké zastoupení. Modeláři Vlastimil Pokorný, Václav Pokorný. Vratislav Žitný, Antonín Pšenička, Jaroslav Maňas, Karel Kotouč, Miroslav Váňa, Ladislav Fulín a další, zaznamenali na veřejných soutěžích mnohá vítězství a v rámci republiky se někteří řadili do první dvacítky. Volné modely byly v té době dokonalé - vybavené časovačem a vystřelovacím háčkem a nakonec i po taktické stránce v ničem nezaostávali.

V sobotu 20.10.1975 byl na výroční členské schůzi zvolen předsedou Karel Kotouč. 

V osmdesátých letech měl klub 25 modelářů a jeho aktivita se zcela přiklonila k rádiem řízeným modelům. 

K dispozici již byly vícekanálové soupravy většinou vlastní výroby. O to se postarali kamarádi modeláři zabývající se profesně elektronikou.

Náplní pro soutěžní létání se stala národní kategorie RC V2, která vytlačila volné modely.  Ročně klub pořádal na letišti v Nesvačilech několik soutěží s účastí kolem 50 modelářů .

Vždy na podzim, na  závěr sezony tradiční a velmi oblíbenou soutěž svahových větroňů  spojenou s opékáním vuřtů v případě , že nefoukalo.

 

12. září 1982 klub uspořádal První slet přátel obřích modelů v Nesvačilech.

 

S nápadem přišli členové LMK František Sýkora a Jaroslav Cmunt. 

 

Prvním vítězem byl Jan Nývlt z Teplic s vynikajícím Zlínem XII. Bohužel pro neshody s  vedením letiště Nesvačily zejména o náplni nedělního programu, byla tato akce od roku 1985 pořádána 7x ve Vlašimi .

Z této situace vyplynula nutnost pro několik dalších let pořádat všechny soutěžní akce na vlašimském letišti za celkem přijatelných podmínek

Vrcholem bylo Mistrovství ČR F3J v roce 1996 .

Výborné zázemí které  poskytlo město Vlašim a samotné letiště ,  se projevilo  účastí 115 spokojených modelářů.

V současné době má klub 28 členů, jedná o pronájmu  6,5 ha letiště  v katastru obce Poříčí nad Sázavou  -  cca 6 km od Týnce,  kde plánuje vybudovat svoje zázemí.

Převážná většina modelářů staví RC modely nejrůznějšího zaměření, od malých až po ty opravdu velké - větroně, elektry, motorové i vrtulníky.

Klub každoročně pořádá celou řadu akcí, což je na vlastním letišti opravdu mnohem snazší. V prvních měsících roku několik soutěží házedel a následně soutěže RCEN a F3J. Každoročně v červnu pro větroňáře, milovníky dlouhých letů soutěž Od východu do západu.

 

V roce 2001 se uskuteční 15. a 16. června  Mistrovství ČR F3J.

 

Sezónu zahajujeme  na Nový rok a končíme na Silvestra.

 

Současné vedení klubu: Karel Kotouč - předseda LMK

                                      Ing. Petr Cejnar - hlavní organizační pracovník

                                      Ing. Jaroslav Maňas - hospodář

                          Luděk Rohlíček - člen vedení klubu

  

                                                                    Zapsal : 30.12.2000 Kotouč